1 Şubat 2009 Pazar

Aslanlarlı Dede (Nusret Günay)


Aslanlarlı Dede (Nusret Günay)

Birgün İzmir - Torbalı Aslanlar Köyümüzde Yüksek Kahvede oturmuş gazete okuyorum. Arada bir masanın diğer ucunda iskambil falı açan köylümüzle laflıyoruz. İsmi lazım değil bizim köylü aslında taşlı okey yada 51 sırası bekliyor.

Yüksek Kahvenin arkasında ocaklık hizasında iki masalık bir yer vardır. Ocaklıktan görünür. Genelde dede, baba, aca (Aslanlarlı şivesinde amca ve emmi yerine kullanılır) gibi atası görmesin diye gençler vs. kahve oyunlarını burada oynar ve oturur. Masamdaki köylümüz her iki masada dolu olduğu için sıra beklemekte. Biri kalkarsa, yeni oyuncu olarak dahil yani dördüncü olacak.
Bir ara Türkçemizin mastar ekleri ve çok anlamlı olmasının meydana getirdiği yanlış anlamalara sebep olacak bir diyaloğ yaşandı.
sıra bekleyen köylümüz hazır cevaplığı ve muzipliği ile bilinen kahveci Nusret Günay'ın ocaklıkta olduğunu farketti. Dede'nin duvarın arkasında kalan ve kendisini görmediği masaları gördüğünü bildiğinden sordu;

- "Dede boşalan varsa ben geleyim!?"
muzipliği ile bilinen Nusret Günay bilerek mi söyledi emin değilim ama şöyle bir cevap verdi ve ben koptum gülmekten;

- "Daha boşalan yok. Ama kalkan olursa ilk sana söylicem koşar gelir oturursun..!"


2 yorum:

  1. aslan köyümün aslan insanı heryerde kendini belli eder.ne desem boş.merak ediyom dedelerimiz lazmı yoksa kayserilimi.

    YanıtlaSil

hakaret, küfür, aşağılama içermeyen yorum yazacağız.